Mistrzowie Europy i Świata, czyli sopoccy żeglarze kończą sezon z sukcesami

Paweł Tarnowski reprezentujący Klub Żeglarski SKŻ ERGO Hestia Sopot
Paweł Tarnowski reprezentujący Klub Żeglarski SKŻ ERGO Hestia Sopot zwyciężył w regatach o Puchar Księżniczki Zofii w klasie RS:X, które odbyły się wiosną tego roku na Majorce. Fot. Jesus Renedo/materiały organizatorów

Ponad 70 razy w tym sezonie stawali na podium żeglarze z sopockiego klubu UKS Navigo. Dobre wyniki sportowe uzyskali zawodnicy wszystkich klas, od najmłodszych na Optimistach, po tych startujących w Mistrzostwach Świata Katamaranów. Nie gorzej spisali się windsurferzy z SKŻ ERGO Hestia Sopot. Oba kluby uczestniczą w miejskim programie „Sopot pod żaglami”, którego celem jest morskie wychowanie sopockiej młodzieży.

Żeglarze spod znaku Navigo reprezentowali klub we wszystkich ważniejszych imprezach sezonu. Do największych tegorocznych sukcesów zaliczyć można z pewnością Mistrzostwa Świata A-class zorganizowane w Sopocie. Impreza tej rangi odbyła się tu po raz pierwszy. Sopocianie – gospodarze regat – licznie obstawili podium i pierwszą dziesiątkę. Na „pudle” stanęli Tymek Bendyk (wicemistrz świata) i Kuba Surowiec (III miejsce). Na miejscu szóstym regaty ukończył Jacek Noetzel, na siódmym Maciej Żarnowski. Żeglarze sopoccy nie mieli sobie równych także w Mistrzostwach Polski Katamaranów. Wśród startujących w klasie-A pierwsze trzy miejsca należały do sopocian. Z dużymi sukcesami zakończyły się także starty w wiosennych ME we Włoszech (I m-ce Kuba Surowiec) i Mistrzostwach Niemiec i Austrii (Kuba Surowiec I m-ce, Tymek Bendyk II m-ce).

Największą imprezą zorganizowaną tym roku przez klub SKŻ ERGO Hestia były czerwcowe Mistrzostwa Europy Formula Windsurfing. Z trzecim wynikiem regaty zakończył Paweł Tarnowski. Puchar Europy RS:X na Majorce (I m-ce), Puchar Świata w Gamagori w Japonii (złoty medal) czy Tydzień Olimpijski w duńskim Aarhus (II m-ce), to tylko niektóre ze sportowych imprez, na których w tym sezonie reprezentował Sopot Paweł Tarnowski. Dobrą formą mogła pochwalić się także Maja Dziarnowska, mistrzyni Polski w żeglarskim sprincie, piąta na Mistrzostwach Europy RS:X w Marsylii, trzecia w Sur Mer we Francji na mistrzostwach świata w slalomie. Dobrze rokują także deskarze młodzicy i juniorzy startujący w klasie Techno 293, którzy w październiku rywalizowali w Mistrzostwach Świata w Salou w Hiszpanii.

Utalentowani sopoccy żeglarze to kolejne pokolenie, które depcze po piętach swoim poprzednikom, z nadzieją na sukcesy, jakie odnosili olimpijczycy Piotr Olewiński, Anna Gałecka czy Przemysław Miarczyński. Wiedza przekazywana z pokolenia na pokolenie, świetna infrastruktura i sopocki program szkolenia młodzieży – to wszystko kształtuje umiejętności i miłość do morza wśród sopockich dzieci i młodzieży. W tym roku „Sopot pod żaglami” – miejski program szkolenia żeglarskiego, realizowany jest już po raz dziesiąty, a uczestniczy w nim niemal 200 dzieci. Całoroczna edukacja żeglarska obejmuje zajęcia teoretyczne i praktyczne na katamaranach, Optimistach i deskach windsurfingowych.

W 2014 r., również z przeznaczeniem na szkolenia, miasto kupiło dwumasztowy jacht polskiej konstrukcji. S/Y Alf odbywa po kilkaset rejsów rocznie, zawijając przy tym do wielu bałtyckich portów. Efekty tych działań już widać. I  nie chodzi tylko o wyniki sportowe. Ważne jest, że udaje się zaszczepić młodym ludziom pasję i przywiązanie do morza. Pokazać, jak ciekawie i aktywnie można spędzać wolny czas, a przy okazji hartować ciało i ducha, uczyć współpracy i odpowiedzialności.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
1) Administrator wyznaczył Inspektora Ochrony Danych,
e-mail: violetta.chmielak@um.sopot.pl
2) Dane osobowe przetwarzane będą w celu:
Realizacji zakresu działania i zadań ustawowych, o których mowa w Art. 7.1 Ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. 2017.1875 t.j.) oraz Art. 4 Ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz.U. 2017.1868 t.j.).
3) Pani/Pana dane osobowe będą lub mogą być przekazywane wyłącznie podmiotom uprawnionym do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa.
4) Podawane dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji wskazanych w pkt. 2 celów, a po tym czasie przez okres oraz w zakresie wymaganym przez przepisy prawa.
5) Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych, sprostowania, ich usunięcia, ograniczenia przetwarzania a także prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz do przenoszenia danych.
6) Posiada Pani/Pan prawo do złożenia skargi do organu nadzorczego.
7) Podanie danych osobowych jest wymogiem ustawowym, wynika z realizacji obowiązków wynikających z przepisów prawa.
8) Pana/Pani dane osobowe nie podlegają zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji.