Sopot – miasto ludzi zadowolonych

Ludzie spacerujący po Placu Przyjaciół Sopotu
Fot. fotobank.PL/UMS

Ogłoszono Ranking najbezpieczniejszych polskich miast Fundacji Schumana Europolis 2017. Na pierwszym miejscu znalazła się Warszawa, tuż za nią Kraków. Sopot jest miastem, w którym mieszkańcy czują się najbezpieczniej.

Według raportu Europolis miastem, w którym mieszkańcy czują się najbezpieczniej, ufają innym, a także występuje najmniej przemocy domowej i wypadków przy pracy, jest Sopot. Nasze miasto uzyskało 77,54 pkt. Aż 95 proc. sopocian jest zadowolonych z miejscowości, w której mieszkają – to najlepszy wynik w Polsce. Zbliżony poziom zadowolenia ze swojego miasta jest w Słupsku – 93 proc.

Sopot jest także w czołówce miast (3 miejsce) pod względem liczby kamer monitoringu miejskiego (5,1 kamer na km kw.). Ze względu na turystyczny charakter i niewielką liczbę mieszkańców, a bardzo dużą liczbę turystów, miasto ma niestety sporą liczbę kradzieży – 42 kradzieże na tysiąc osób rocznie.

– Poziom zadowolenia mieszkańców z miasta, najwyższy w Polsce, jest dla nas największą nagrodą. Po raz kolejny pokazuje to, że Sopot jest bardzo dobrym miejscem do życia i pracy – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – Wysoki poziom poczucia bezpieczeństwa wśród sopocian to najlepsza recenzja wszystkich działań, podejmowanych konsekwentnie od wielu lat przez miasto wspólnie z policją i strażą miejską. Statystyki zdarzeń, opracowywane tylko na podstawie liczby mieszkańców, nie są wiarygodne. Dane te bowiem są obliczane dla 36-tysięcznego miasta, a nie miasta turystycznego, które rocznie odwiedza ponad 2 miliony gości. Jeśli weźmiemy pod uwagę realną liczbę osób przebywających w kurorcie, to widać wyraźnie, że Sopot jest miastem bardzo bezpiecznym – dodaje prezydent Karnowski.   

Zobacz pełen Ranking najbezpieczniejszych polskich miast Fundacji Schumana Europolis

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...